Ubezpieczenie D&O, czy wiesz co Ci grozi?
Może właśnie zostałeś prezesem spółki lub powołano Cię do rady nadzorczej? A może już od kilku dobrych lat masz własną spółkę, a blaski i cienie prowadzenia biznesu znasz jak nikt inny? Każda z tych sytuacji to odpowiedni moment, by choć na chwilę pomyśleć o swoim bezpieczeństwie. W krajach Europy Zachodniej polisa D&O to standard, w Polsce wciąż brakuje świadomości, jak łatwo można zapewnić sobie ochronę.
Czym jest ubezpieczenie D&O?
Jest to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej z tytułu zarządzania, chroni przed skutkami roszczeń lub postępowań, wniesionych bezpośrednio przeciwko członkom zarządu i innym osobom zarządzającym danym podmiotem, jak też w przypadku roszczeń wobec podmiotu. Podmiotem mogą być takie osoby prawne, w których do organów statutowych powołuje się członków. W szczególności będą to więc spółki z o.o. i spółki akcyjne, ale możliwe jest również ubezpieczenie np. spółdzielni, wspólnoty mieszkaniowej czy stowarzyszenia.
Ubezpieczenie chroni byłych i obecnych członków zarządu, członków rady nadzorczej, komisji rewizyjnych, prokurentów, głównego księgowego i wszystkich pracowników pełniących funkcje zarządcze i nadzorcze w spółce. Polisa uaktywni się, gdy ubezpieczonemu członkowi kierownictwa zostaną postawione zarzuty dotyczące nieprawidłowego działania i pojawi się żądanie pokrycia strat. Najczęstszą przyczyną roszczeń są błędy w zarządzaniu, błędy związane z emisją akcji, spory pracownicze, błędy podczas fuzji i przejęć, przekroczenie pełnomocnictw.
Przykłady:
1. Na terenie przedsiębiorstwa doszło do śmiertelnego wypadku. Prokuratura wszczęła postępowanie przygotowawcze wobec prezesa z art. 220 kodeksu karnego (niezapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy).
2. Nowy zarząd spółki postawił poprzedniemu zarządowi zarzuty niegospodarności na kwotę 2 mln zł.
3. Została obniżona dotacja unijna do realizowanego przez firmę kontraktu, ponieważ spółce zarzucono nieprawidłowości w procedurze przetargowej. Akcjonariusze zażądali od członków zarządu pokrycia związanej z tym straty.
4. Przeciwko zarządowi wszczęto postępowanie karne prowadzone przez prokuraturę przy współudziale ABW, związane z zarzutem działania na szkodę spółki przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.
OC Zarządu w Polsce
W Polsce świadomość ubezpieczeniowa jest jeszcze stosunkowo niewielka. Szczególne zainteresowanie tym ubezpieczeniem na rynku polskim nastąpiło w dobie kryzysu finansowego w 2009 r., kiedy wyszła na jaw sprawa dotycząca Huty Metali Niezależnych Szopienice, a spółce zostało wypłacone odszkodowanie w wysokości 15 mln zł. Niestety nadal pokutuje przekonanie, że posiadanie takiej polisy to zbędny wydatek i „jakoś to będzie”.
Tymczasem członkowie zarządu odpowiadają swoim majątkiem za szkody lub zaniechania wyrządzone spółce, także za zaległości podatkowe. W przypadku upadłości, jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania. Zobowiązania takie mogą także dotyczyć osób bliskich – współmałżonków czy spadkobierców.
W natłoku codziennych obowiązków raczej nie czyta się dla rozrywki kodeksu, warto jednak mieć świadomość realnych zagrożeń.
Jak się ochronić?
Najlepiej skontaktować się z kimś, kto nie tylko dysponuje dostępem do ofert ubezpieczenia D&O, ale będzie też umiał dobrać ofertę najlepszą do sytuacji danego podmiotu. Każda firma jest inna, nie może być więc dwóch takich samych polis. Liczy się wiele: specyfika branży, aktualna sytuacja finansowa spółki, jak też indywidualne oczekiwania prezesa, czy rady nadzorczej.
My również jesteśmy przedsiębiorcami – zarządzanie spółkami pozwala nam dzielić się naszym doświadczeniem
i dostrzegać te aspekty ubezpieczenia, o których żaden agent nawet nie wspomni.
Jeśli chcesz przekonać się, jak możemy Ci pomóc i zabezpieczyć Ciebie, Twoją firmę, czy zatrudniony przez Ciebie zarząd – jesteśmy do Twojej dyspozycji.