Budżet, czyli jak dzielić, żeby pomnożyć

prestigeFinanse, news, UbezpieczeniaLeave a Comment

Każdy domowy budżet można planować w co najmniej dwóch perspektywach : krótko- i długoterminowej. Dziś przybliżymy planowanie comiesięcznych wydatków.

To, co jest podstawą kontrolowania budżetu to jego prawidłowy podział. Idea jest taka, aby regularnie (zwykle co miesiąc) rozdzielać wpływające środki pieniężne na kilka grup:

 

 1. Koszty bieżące, które są konieczne.
  Są to te wszystkie wydatki, których nie da się uniknąć i są niezbędne, jak opłaty za dom/mieszkanie, zakup żywności czy na przykład leków. Tu również zaliczamy stałe obciążenia, jak raty za kredyt czy leasing. Udział kosztów bieżących powinien wynosić ok 55 % całego budżetu.

 2. Rozrywka.
  Posiadanie i wydawanie pieniędzy powinno dawać przyjemność i satysfakcję, stąd w dobrze podzielonym budżecie nie powinno zabraknąć 10 % na rozrywkę. Każdy oczywiście będzie przeznaczał te środki na inne rzeczy – na wycieczkę, na wyjście do kina, a może na sprzęt i gadżety bez których po prostu nie może się obejść prawdziwy hobbysta. Przeznaczoną na rozrywkę pulę środków powinno się wykorzystać w całości.

 3. Oszczędności krótkoterminowe.
  Około 10% comiesięcznych wpływów trzeba odłożyć z myślą o większych, zaplanowanych wydatkach. Przykład: jeśli wiadomo, że w kwietniu trzeba opłacić ubezpieczenie samochodu, zamiast jednorazowo wydawać dużą kwotę, można stosunkowo wcześniej co miesiąc zacząć odkładać mniejszą sumę, a w kwietniu zapłacić ubezpieczenie nie naruszając proporcji wydatków. Takie oszczędności powinny być stosunkowo łatwo dostępne, by w razie nagłej potrzeby móc z nich skorzystać. Oszczędności krótkoterminowe najłatwiej jest gromadzić z myślą o konkretnym wydatku, jednak nie jest to niezbędne. Koniecznym jest natomiast rzeczywiste odkładanie co miesiąc wspomnianych kilku procent tak, by zgromadzone środki stanowiły pierwszą linię obrony przed utratą płynności finansowej.

 4. Oszczędności długoterminowe.
  Mają zapewnić realizację idei, że to my posiadamy pieniądze, a nie pieniądze mają nas .Innymi słowy, posiadanie oszczędności długoterminowych nie tylko pomaga w kontrolowaniu swoich finansów, ale jest też kluczowe dla poczucia finansowego bezpieczeństwa. Część regularnych wpływów należy więc przeznaczać na budowanie kapitału, będącego zapleczem do realizacji odległych planów. Pieniądze te powinny być nienaruszalne i dobrze zabezpieczone przed możliwością ich wydania. Optymalna wysokość środków odkładanych w ramach oszczędności długoterminowych to 10%.

 5. Edukacja.
  Szybkie tempo przemian współczesnego świata wymaga ciągłego dostosowywania się do rzeczywistości, zdobywania nowych umiejętności i kompetencji. Niezbędna jest więc edukacja, na którą w domowym budżecie nie powinno zabraknąć pieniędzy. 1/10 wydatków przeznaczana na ten cel to zwykle odpowiednia wielkość.

 6. Dobroczynność.
  Wierzymy, że pieniądze nie są wartością samą w sobie, a dopiero właściwe ich wykorzystanie. Przekonaliśmy się również, że dobro powraca – warto więc w swoich wydatkach uwzględnić kwotę, którą przeznaczymy dla innych osób, może rodziny, przyjaciół, a może dla ludzi bardziej od nas potrzebujących. Kilka procent z naszego budżetu może kogoś uszczęśliwić, a na pewno da nam radość z dzielenia się z innymi.

Życzymy wszystkim, aby w nadchodzącym roku potrafili tak dzielić – swój czas, energię i pieniądze – żeby wszystko to udało się wielokrotnie pomnożyć.

Dodaj komentarz